כיצד מוסמך אדם לתפקיד נוטריון

נוטריון הנו מושג שצובר תודעה הולכת וגוברת בקרב הציבור הרחב. אך לא לכולם ברור מהו למעשה תפקידו, מה בסמכותו לעשות ומה ההבדל למעשה בינו לבין עורך דין אחר מהשורה. אנשים רבים גם לא יודעים בדיוק מתי יש צורך להיעזר בשירותיו ואיך פונים אליו בכלל. מאמר זה בא לענות על שאלות מהותיות אלה וינסה להבהיר כמה נקודות מרכזיות בנושא.

אז מיהו למעשה נוטריון? זהו אדם בעל מקצוע עם וותק של מספר שנים בתחום של עריכת דין. הוותק המינימלי הנדרש לשם הפיכת עורך דין לנוטריון הוא עשר שנים לפחות. לשם כך עליו לעבור הסמכה, וכל זאת לאחר שנעשית פניה רשמית מצד עורך הדין לוועדה מיוחדת הדואגת להתכנס לפחות פעם בשנה ולבחון את כל הבקשות של עורכי הדין לעבור הסמכה למקצוע. הוועדה המיוחדת מקיימת דיונים מיוחדים, בודקת כל בקשה לעומק ורק לאחר מכן מסמיכה מספר עורכי דין כנוטריונים מהשורה. לכל נוטריון יש מספר דברים שרק הוא יכול לעשות וזאת להבדיל מעורכי דין. לאחר שהוועדה קיבלה החלטה, מפורסם שמם של המועמדים בציבור, על מנת שהציבור יוכל להגיש התנגדות אם ימצא זאת לנכון. אם עבר זאת ללא התנגדות עורך הדין ניגש למשימת ההסמכה ולהפוך רשמית לנוטריון.

סמכויותיו של הנוטריון

בין התפקידים המרכזיים של הנוטריון ניתן למצוא את כל הנושא של אישור מסמכים וחתימה על מקוריותם של מסמכים רשמיים. אין ספק שזהו תפקיד משמעותי ובידיו של הנוטריון מצוי כוח רב עקב כך. כמו כן, הוא יכול לערוך הסכם ממון בין בני זוג טרום הנישואים שלהם, לערוך צוואות, לאשר זהותו של אדם מסוים או את המצאו בין החיים ועוד. אך לא רק זה הדבר שמעניק לו כוח גדול. בין תפקידיו האחרים ניתן למצוא את הנושא של תרגום מסמכים לשפה זרה או תרגומם של המסמכים משפה זרה לשפה העברית. הנוטריון צריך לשלוט בשפות זרות שונות על מנת לבצע את התהליך המורכב הזה כהלכה. ניתן לראות שימוש רב של אנשים בשירות זה  וזאת כיוון שאנשים רבים בוחרים לצאת מחוץ לגבולות הארץ בכדי להשלים תארים ולבצע עסקים שונים ולשם כך הם זקוקים לתרגום של מסמכים רשמיים אשר יכולים להיות מאומתים רק על ידי נוטריון מוסמך.

ההבנה שתפקידו של הנוטריון הוא משמעותי ובעל השלכות רבות מחייב עוד מספר דברים מלבד רק ותק של עשר שנים בתחום של עריכת דין. עליו להיות בעל עבר נקי וללא רישום פלילי וגם בעל עבר נקי מבחינה משמעתית וללא עבירות משמעת הניתנות על ידי לשכת עורכי הדין, על פי החוק  של מדינת ישראל. כמו כן, הוא כפוף לכללי האתיקה המקצועיים, עניין המעניק אמינות, יושרה וטוהר למקצוע הכול כך חשוב הזה.