עורך דין תמ”א 38 תל אביב

יישום תמ”א 38 בעיר תל אביב

תמ”א 38, או בשמה המלא תוכנית מתאר ארצית 38 לחיזוק מבנים, מאפשרת לדיירי בנייני מגורים ברחבי הארץ ובכלל זה דיירי בניינים בעיר תל אביב לשדרג את הבניין בו הם חיים ללא שום השקעה מצידם, בחינם. התכנית מאפשרת לשפץ את הבניין ולהוסיף לו מעלית, מרפסות שמש וממ”ד לכל הדירות. ניתן  גם לשפץ את הלובי, חדרי המדרגות, החצר והחנייה וכל זאת ללא שום עלות נוספת עבור הדיירים. בנוסף, וזהו העניין העיקרי והחשוב ביותר, במהלך השיפוץ מחזקים את יסודות הבניין נגד התמוטטות במקרה של רעידת אדמה. זוהי למעשה מטרתה האמיתית של תמ”א 38 ולכן היא מאפשרת את כל ההטבות לעיל. תמ”א 38  היא תכנית ארצית, אבל מכיוון שיישום התכנית דורש אישור של ועדה מקומית, יישום התכנית והיקף זכויות הבנייה הנוספות משתנה מעיר לעיר. מעניין לדעת שדווקא תמ”א 38 תל אביב היא פופולארית מאוד מכיוון שיישום תמ”א 38 בעיר תל אביב הוא כדאי מאוד ליזמים בגלל מחירי הנדל”ן הגבוהים בעיר.

 

כיצד תמ”א 38 מאפשרת לשפץ את הבניין ללא עלות?

התכנית מאשרת לכל מי שיחזק את הבניין בו הוא גר מפני רעידות אדמה תוספות בנייה. למשל בנייה של עוד קומה או שתיים על הגג של הבניין. הדיירים מוכרים את הזכות הזו לקבלן שיכול למכור את הדירות הללו ולהרוויח, ותמורת הזכות הזו, הקבלן משפץ להם את הבניין ללא כל עלות. אם אתם גרים בתל אביב כדאי לכם לדעת כי תל אביב היא אחת הערים שבהם הכי משתלם לבצע פרויקטים של תמ”א 38. אומנם העירייה אישרה תוספת של קומה אחת  בלבד ,למעט דרום העיר לגביה אושרה תכנית המאפשרת שתי קומות. אך יחד עם זאת לאור מחירי הקרקע הגבוהים בחלק ניכר מהמקומות בתל אביב הפרויקטים כלכליים גם בתוספת קומה אחת בלבד. תמ”א 38 תל אביב כבר יצאה לדרך בהצלחה ופרויקטים רבים מתרחשים ברחבי העיר.

אם אתם מתגוררים בבניין בעיר תל אביב, כדאי שתדעו שמימוש תמ”א 38 כדאי ומומלץ גם לבעלי דירות המתגוררים בדירה וגם לבעלי דירות המשכירים אותה ונהנים מדמי שכירות, שכן אלה המתגוררים בדירה נהנים מכך שהבניין עבר שיפוצים  ומשפרים הלכה ולמעשה את איכות חייהם מבלי שנדרשו לעבור דירה או להוציא מכיסם סכום כלשהו. לגבי אלה המשכירים את דירתם, דמי השכירות שיוכלו לקבל עם סיום השיפוץ עולה, באופן המגדיל את התשואה (הרווח השנתי המתקבל מדמי שכירות ביחס לעלות הדירה) אותה ניתן לקבל בגין הדירה וכך הדירה, כהשקעה פיננסית, הופכת לטובה יותר. ומעל הכול, שווי הדירה עולה ולעתים אף בעשרות אחוזים.

 

תמ”א 38 בעיר תל אביב הטבות נוספות

על מנת להקל ולעודד התקשרויות בין דיירים לקבלנים, כוללת תמא 38 שורה של הטבות מס, ובכלל זה פטור מתשלום מס שבח בגין מכירת זכויות הבנייה הנוספות לקבלן, פטור מלא או הנחה בשיעור 90% (בהתאם לעיר אשר בשטחה מצוי הבניין, במקרה של תמ”א 38 תל אביב מדובר בהנחה של 90%) מתשלום היטל השבחה לרשות המקומית בגין זכויות הבנייה הנוספות, פטור מתשלום מס ערך מוסף בגין שירותי הבנייה שמעניק הקבלן לדיירים ועוד. זכרו שעריית תל אביב מעוניינת בעידוד של שיפוץ בניני ברחבי העיר תל אביב על מנת לשפר את חזות העיר.

חשוב לזכור שמימוש ההטבות בפועל וביצוע פרויקט במסגרת תמ”א 38 הנו הליך מורכב הדורש מהדיירים עבודת צוות ושיתוף פעולה. יש לבחור בקפידה את הקבלן עמו מתקשרים לביצוע הפרויקט, ולוודא שההסכם הנחתם עמו מתייחס לכל הסוגיות וההיבטים הרלוונטיים ושומר כראוי על מלוא האינטרסים וזכויות הדיירים. על כן מומלץ לדיירים לשכור עורך דין תמ”א 38 שייעץ להם בכל ההיבטים הרלוונטיים לפרויקט.

לקריאה נוספת על אזורים שונים בעיר והתיכנון בהן אפשר למצוא בתוכנית הרובעים.

שלמה המלך 93, תל אביברידינג - השדרה הירוקהסוקולוב 32, תל אביבkakal-1

פופאפ קורונה