הדפסת תוכניות בניה לתמ”א 38 בעזרת מכון העתקות

תוכניות בניה הן הדבר הקרוב ביותר שיש לכל אדריכל ומהנדס בזמן הבניה והתכנון, כל אחד מבעלי המקצוע אשר אחראים על הבניה צריכים להיות חברים הקרובים והצמודים ביותר לאורך כל התהליך לתוכניות האלו.

הדפסת תוכניות בניה לא רק נועדו למען הבנת תהליך הבניה אלא גם לחלקים הראשונים של הבניה, במיוחד כשמדובר בתהליך בניה של תמ”א 38, חשוב מאוד לדעת להעריך את התקציב, לא כל פרויקט של תמ”א מאושר ישירות, לא מצד הקבלנים ולא מצד הדיירים. תמ”א זה נושא ארוך טווח ויש לקחת בחשיבות רבה את כל הנושא, בזמן הדפסות תוכניות הבניה נכנסות למשחק ההצעות, העלויות, ההוצאות וההכנסות, התקציב של תמ”א 38 בניגוד לפרויקטים אחרים מהיום יום של כל קבלן הוא שונה ונלקח מהקבלן עצמו, לא כל קבל יכול לקחת על עצמו פרויקט כזה גדול מבלי לדעת שיש לו מה לעשות עם זה בסופו של יום.

בתוכניות בניה של בניינים רגילים וחדשים, יש דברים שחוזרים על עצמם, תבניות שלמות של רעיונות שמחזיקים שכונות שלמות, בהדפסת תוכניות בניה של תמ”א 38, חשוב מאוד להיצמד לתוכניות הבניין המקורי ולהבין מה בדיוק צריך לשפץ, מה בדיוק אפשר לסדר ובמה אסור לגעת שמה ייהרס (חלילה) לחלוטין.

בתי דפוס רגילים כמעט ולא מתקרבים ברמת הביצוע של הדפסת תוכניות בניה, לא משנה של איזה בניין, מכון העתקות, שהוא מקום מקצועי יותר להדפסות, בעזרת מכונות כמו פלוטרים ומדפסות מקצועיות שמפיקות העתקות אור / העתקות שמש, צילום ברמה הגבוה ביותר והמדייקת ביותר. בית דפוס יכול להדפיס תוכנית בניה אבל למען הדיוק שבצבעים, בקווים המנחים של התוכניות, כל אדריכל מקצועי היום עובד עם מכון העתקות מומחה בהדפסת תוכניות בניה, במיוחד שכשמדובר בתוכניות ספציפיות לכל בניין בנפרד (בניגוד לבניינים חדשים שמגיעים רובם מתבנית מוכרת לאדריכלים).

תוכניות בניה של תמ”א 38 מאז ומתמיד היו ויהיו מורכבות ומוכנות לקבלנים, חשוב מאוד להיזהר ולהבין כמה פרמטרים חשובים:

  • האם הבניין שווה כלל עבור היזם? מבחינת אזור? זמן עבודה? ביקוש?
  • האם החריגות הרצויות אושרו כולן? מבחינת גובה? התרחבות?
  • האם עורך דין מקצועי עוזר בתהליך או שמא היזם מנסה להוות עצמאות?

קבלנים מקצועיים צריכים לעבוד מול תוכנית מקצועית, אל תנסו להתפשר על פחות. בהצלחה בבניין החדש.