תכנית הרובעים תל אביב

ביום 29.11.15 אושרו שתי תכניות מתאר מקומיות (תא/3616א ו- תא/3729א) הידועות בכינוין “תכנית הרובעים”, אשר הביאו לסופן של שנים ארוכות של דיונים בנוגע לזכויות הבניה ברבעים 3 ו- 4 בעיר תל אביב.

תכנית הרובעים מחליפה תכניות מתאר מקומיות קודמות שעסקו בזכויות בנייה במהלך השנים ויוצרת את הוודאות הנדרשת לקידום פרויקטים ברובע 3 וברובע 4, לרבות פרויקטים של התחדשות עירונית לפי תמ”א 38.

תכנית הרובעים קובעת מסגרת זכויות בנייה לכל אחד מהרובעים ומתייחסת במפורש הן לבנייה חדשה, כגון בפרויקטים של הריסה ובניה, והן לתוספות בנייה בפרויקטים של חיזוק ושיפוץ.

תכנית הרובעים חלה על בנייני מגורים בלבד, לרבות בנייני מגורים מעל חזית מסחרית וברובע 4 גם בבניינים ברחובות המסחריים.

גבולות התכנית:

רובע 3 – משתרע על גבולות הרחובות “אוסישקין” בצפון, “הירקון” במערב, “בוגרשוב”, “בן ציון” ו”מרמורק”” בדרום ו”אבן גבירול” במזרח (לא כולל החלקות שלאורך רחוב “אבן גבירול”).

רובע  4 – משתרע על גבולות הרחובות “בני דן” ו”קוסובסקי” בצפון, “אבן גבירול” במערב (לא כולל החלקות שלאורכו), “שאול המלך” / “הרב גורן” בדרום ו”דרך נמיר” / “נתיבי איילון” במזרח.

יש לציין, כי חלקים מגבולות רובע 3 ורובע 4 הוכרזו בשנת 2003 ע”י הארגון הבינלאומי “אונסק”ו” בשיתוף עיריית תל אביב כאתר מורשת עולמית. אזור זה נקרא “העיר הלבנה” והמצב התכנוני החל באזור זה שונה מהמצב בשאר חלקי הרובע.

לתכנית הרובעים השפעה ישירה באשר לקידום תכניות התחדשות עירונית לפי תמ”א 38 על שני מסלוליה העיקריים (תוספות בנייה ו- הריסה ובנייה מחדש) ולא בכדי.

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה אשר דנה בעררים אשר הוגשו ביחס לתוכנית הרבעים קבעה, כי ישנה כדאיות כלכלית בביצוע תמ”א 38 (לפחות באחד משני המסלולים) ברבעים 3 ו- 4 על סמך זכויות הבניה שאושרו בתכנית הרבעים.

בעקבות אישור תכנית הרuבעים והוודאות התכנונית שבאה בעקבותיה ניתן להבחין בהתעניינות רבה של יזמים רבים ומובילים בתחומי ההתחדשות העירונית ותמ”א 38 וברצונם לקדם פרויקטים שכאלו בתחומי גבולות התוכנית.

משרדנו מייצג עשרות פרויקטים בתחומי רובע 3 ורובע 4, הן בפרויקטים של חיזוק ושיפוץ והן בפרויקטים של הריסה ובניה, לרבות בניינים המצויים כיום בשלבים מתקדמים של ביצוע עבודות. למשרדנו יש את הניסיון והידע המקצועי הדרושים להענקת הטיפול המשפטי המקיף כנדרש עבור פרויקטים מסוג זה.

 

האמור במאמר זה כפוף לפרסום נוסח מעודכן של תכנית הרuבעים ע”י הועדה המקומית ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

 

דילוג לתוכן