תמ”א 38 – זה כדאי ?

תמ”א 38 – תכנית מתאר ארצית בנושא חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, החלה לתפוס תאוצה בשוק הנדל”ן המקומי. דיירים ויזמים רבים מתחילים לנצל את תמ”א 38 לטובתם מכיוון שהם הבינו את היתרונות הרבים הגלומים בתכנית. התכנית מאפשרת לדיירי בניינים במדינת ישראל לשדרג את הבניין בו הם חיים ללא שום עלות מצידם. ניתן להוסיף לבניין מעלית, חדרי ביטחון ממ”ד לכל הדירות בבניין, תוספות של מרפסות שמש, ניתן לשפץ את הלובי, את חדרי המדרגות את החצר ואת החנייה וכל זאת ללא שום הוצאה עבור הדיירים. בנוסף, העניין העיקרי והחשוב ביותר מחזקים את יסודות הבניין כדי שלא יתמוטטו במקרה של רעידת אדמה שזוהי מטרתה האמיתית של התכנית ולכן היא מאפשרת את כל ההטבות המוזכרות לעיל.

איך תמ”א 38 עושה זאת?

התכנית מאשרת לכל מי שיחזק את הבניין בו הוא גר מפני רעידות אדמה, תוספות בנייה. למשל בנייה של עוד קומה בבניין. הדיירים נותנים את הזכות הזו לקבלן שיכול למכור את הדירות, ותמורת הזכות הזו, הקבלן משפץ להם את הבניין ללא כל עלות.

תמ”א 38 רמת גן

יש לציין לשבח את עירית רמת גן, אשר הבינה לפני עיריות  אחרות כי על מנת שפרויקטים יהיו כדאיים וכלכליים יש לאשר בנייה של שתי קומות לפחות, ובהתאם יזמה ואישרה תב”ע מתאימה אשר מתמרצת קבלנים לבצע פרויקטים של תמ”א 38 ברחבי העיר. דוגמה לכך היא עסקה שנחתמה לאחרונה בין חברת אנגלאינווסט לדיירי הבניין ברחוב תלפיות 15 ברמת גן. במסגרת הפרויקט, תבנה החברה 6 דירות חדשות בשתי קומות נוספות ובעלי הדירות הקיימות יזכו לחיזוק הבניין מפני רעידת אדמה, להרחבת דירותיהם ולשיפוץ כללי של הבניין. תמ”א 38 רמת גן כבר יצאה לדרך בהצלחה וכדאי שעיריות אחרות ילמדו מהמקרה המוצלח הזה.