תמ”א 38 משמעות התכנית ושיתוף עורך דין בתהליך

הרקע לאישור תמ”א 38 – על מה כל הרעש?

ישראל ממוקמת באזור שנתון באיום מתמיד של רעידות אדמה. רוב רעידות האדמה שמתרחשות באזורנו הן ברמה נמוכה, כך שחלק גדול מהן אנחנו אפילו לא מרגישים, אך מחקרים גיאולוגיים מראים שאחת ל-80 שנה בערך, מתרחשת באזורנו רעידת אדמה בעוצמה חזקה, אשר מהווה איום גדול לרכוש ולחיי אדם. רעידת האדמה החזקה האחרונה התרחשה בישראל בשנות ה-20, ועל פי הסטטיסטיקה פירוש הדבר הוא, שלא רחוק היום מהרגע שתתפרץ רעידת האדמה הבאה.

בהתבסס על מידע זה, הממשלה ערכה בדיקות של מבנים ברחבי הארץ, על מנת לבדוק את עמידותם לרעידות אדמה, והממצאים המטרידים הראו, שכ- 40% מהבתים בישראל לא יעמדו ברעידת אדמה חזקה. לפיכך, בשנת 2005 הממשלה אישרה את תמ”א 38 – תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

תמ”א 38 – משמעות התוכנית

חיזוק מבנים דורש השקעה של כספים רבים, אשר המדינה לא יכולה להרשות לעצמה. המטרה של תמ”א 38 היא לעודד בעלי מבנים, אשר מצויים בסיכון, לשפץ את המבנים הללו על חשבונם, בתמורה לשלל הטבות והנחות מיסוי, שתכנית תמ”א 38 מעניקה להם. תמ”א 38 בעצם מאפשרת חיזוק הבניין,שיפוץ מקיף ואף בניית חדרי נוספים ומרפסות, והיתרון הגדול הוא כי בעקבות תמא 38 רעידת אדמה חזקה מהווה איום קטן הרבה יותר למי שיבצעו את השיפוצים והחיזוק בבתיהם.

חיזוק מבנים במסגרת תמ”א 38 מאפשר לשדרג את הבניין בין השאר בדרכים הבאות:

–          תמ”א 38 מאפשרת להוסיף תוספות בנייה, לרבות קומת מגורים נוספת, הרחבת דירות קיימות ובניית מרפסות שמש, וכן הכשרת מקומות חנייה נוספים.

–          תמ”א 38 מאפשרת להוסיף פיר מעלית לבניין לצורך התקנת מעלית.

–          במסגרת חיזוק מבנים דיירי הבניין מקבלים הזדמנות לערוך שיפוץ נרחב של הבניין ומערכותיו.

מדוע חשוב לשתף עורך דין בתהליך תמ”א 38?

תמא 38 ניתנת למימוש בשתי דרכים – מימוש עצמאי ומימוש דרך יזם. בעלי מבנים רבים בוחרים ליישם את תמא 38 דרך יזם – בשיטה זו, היזם משפץ ומחזק את המבנה ומוסיף אליו יחידות דיור חדשות, אשר עוברות לבעלותו בתמורה לשירותיו.

כאשר מתקשרים עם יזם בעסקה למימוש זכויות על פי תמ”א 38, עורך דין הוא משתתף הכרחי בליווי התהליך. הידע והניסיון של עורך דין מומחה בתחום המקרקעין בכלל ובתחום תמ”א 38 בפרט יאפשרו לו להעניק לכם ייעוץ מקצועי ואמין בכל שלבי הפרויקט, וזאת על מנת לוודא שהיזם עומד בכל תנאי החוזה ולא מנצל לרעה את תמימות או חוסר הידע והמומחיות של הדיירים.

חשוב לדעת ששכר הטרחה עבור שירותיו של עורך דין תמ”א 38 במסגרת מימוש תמ”א 38, או לכל הפחות מרביתו, ישולם על ידי היזם, בהתאם לנוהג המקובל בתחום זה.