תמא 38 רעננה

יישום תמא 38 בעיר רעננה

תמא 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. התכנית מיושמת בערים רבות ברחבי הארץ , ביניהן גם העיר רעננה. מאמר זה מכוון לתושבי רעננה, ולכן נשמש בביטוי תמא 38 רעננה.

תמא 38  היא תוכנית מתאר ארצית, אשר נועדה לדרבן את תושבי המדינה להשקיע בכדי לחזק את יסודות המבנים שברשותם מפני נזקיה של רעידת אדמה עתידית אפשרית באזורינו. תושבים רבים ברחבי הארץ, גילו את הפוטנציאל העסקי הגלום במימוש התמריצים המוצעים במסגרת תמא 38 רעננה ואזורים אחרים בארץ, הן מבחינה עסקית, והן בבחינת שיפור ושיפוץ המבנים שברשותם תוך השבחה משמעותית של ערך יחידות הדיור שברשותם, שכן, בכדי לעודד את התושבים לבצע את עבודות החיזוק למבנים, מאפשרת תמא 38 רעננה תמריצים שונים, הבאים לידי ביטוי בהענקת היתרי בנייה ואישור תוספות בנייה במבנים, באופן המאפשר בנייה של יחידות דיור נוספות אותן ניתן למכור בכדי לממן את עלויות החיזוק, ואף להרוויח מהן הטבות רבות.

תמא 38 רעננה – השבחת ערך הנכס ללא השקעה

אם כן, כיצד ניתן להפיק את המיטב מהתמריצים המוצעים לתושבי העיר במסגרת תמא 38 רעננה? וועדי בית נמרצים, יוכלו לתפקד כיזמים, ולנהל את פרויקט הבנייה בעצמם, תוך שהם שוכרים את שרותיו של קבלן בנייה במימון אישי, דהיינו, על ידי ניהול מגבית מדיירי הבניין בכדי לממן את עלויות הפרויקט, כאשר לרשותם יעמדו הזכויות המוצעות במסגרת תמא 38 רעננה, הכוללות בין היתר הרחבת יחידות דיור קיימות במבנה, ובמקביל, בנייה של קומה נוספת במבנה בקומת הגג, או בסגירת קומת עמודים. עם סיום הפרויקט, יוכל וועד הבית למכור את יחידות הדיור במחירים גבוהים, התואמים את מחירי הדירות באזור רעננה נכון לתקופה זו, ובכך להרוויח סכומים גבוהים משמעותית מההשקעה הראשונית במימון פרויקט הבנייה ומימו שתריצי תמא 38 רעננה.

יחד עם זאת, לא רבים הם וועדי הבתים או התושבים, אשר יש באפשרותם לממן את ההשקעה הראשונית הנדרשת למימוש הטבות תמא 38 רעננה, או לנהל את הפרויקט המורכב, ומסיבה זו, פונים הם אל קבלני בניין או חברות ניהול פרויקטים חיצוניות, בכדי שאלו ובצעו את עבודות הבנייה וחיזוק המבנה, ויהיו אמונים על ניהול הפרויקט מתחילתו ועד סופו. גם בדרך זו, יוצאים נשכרים באופן משמעותי דיירי הבניין, אלא שבבחירה באופן ביצוע זה, אין ההטבות מגיעות אל דיירי הבניין ככספים מזומנים, אלא בהשבחת ערך יחידות הדיור, ושיפוץ מראה הבניין ומבנהו באופן משמעותי.

תמא 38 רעננה, מאפשרת כאמור, תוספות בנייה נרחבות על גבי מבנים קיימים הנזקקים לשיפור וחיזוק בפני רעידות אדמה. זכויות אלו, ניתן באמצעות עורך דין המתמחה בתחום, להעביר אל קבלן בנייה או אל חברה חיצונית לניהול פרויקטים, בתמורה לביצוע עבודות בנייה שונות במבנה, מעבר לביצוע החיזוק בפני רעידות אדמה כנדרש. בדרך זו, ייהנו דיירי המבנה כמובן מהביטחון העודף מפני נזקי רעידת אדמה, אך במקביל, ייהנו מהשבחת המבנה על ידי שיפוץ חזית המבנה וסביבתו, שיפות חדר המדרגות, התקנת מעלית במבנה, הרחבת יחידות הדיור ועוד. חתימת הסכם מסודר מול קבלן, תאפשר הבטחת קיום כל התנאים המוכללים בו, ובו יפורטו כל תוספות הבנייה אשר יבוצעו במבנה בתמורה להעברת זכויות תמ”א 38 רעננה בהיבטים של תוספות בנייה לידיו.  חשוב והכרחי, לשכור את שרותיו של עורך דין הבקיא לעומקה של תמא 38 רעננה ובכלל, בכדי שזה יוכל לוודא כי הדיירים אכן זוכים למיטב ההטבות מהקבלן המבצע בתמורה להעברת הזכויות.