תמ”א 38 ראשון לציון

יישום תמ”א 38 בעיר ראשון לציון

תמ”א 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. התכנית מיושמת בערים רבות ברחבי הארץ , ביניהן גם העיר ראשון לציון. מאמר זה מכוון לתושבי ראשון לציון, ולכן נשמש בביטוי תמ”א 38 ראשון לציון.

תמ”א 38  היא תוכנית מתאר אשר הונהגה בכדי לאפשר ולתמרץ את תושבי המדינה לבצע חיזוק למבנים שברשותם בפני רעידות אדמה אפשרויות בעתיד. תחזיות של גיאולוגים ברחבי העולם ובארץ, לנוכח מיקומה הגיאוגרפי של מדינת ישראל באזור השבר הסורי-אפריקאי מעמידות את המדינה בפוטנציאל גבוה לפגיעה מרעידת אדמה לא קלה, ובכדי להבטיח את בטחון התושבים, פועלת המדינה בכדי לבצע שיפורים וחיזוקים למבנים אשר אינם מוכנים לספוג רעידת אדמה, ועשויים להיפגע באופן משמעותי כתוצאה ממנה. תמ”א 38 ראשון לציון כוללת תמריצים הבאים לידי ביטוי באישור של תוספות בנייה, אשר מימושם ישמש את התושבים בכדי לממן את עלויות הפרויקט, ובמקביל ליהנות משיפור ערך הנכסים שברשותם.

השבחת ערך הדירות במימוש תמריצי תמ”א 38 ראשון לציון

אם כן, כיצד נוכל ליהנות מתמריצי תמ”א 38 ראשון לציון, מעבר כמובן לחיזוק המבנים שברשותנו מפני רעידות אדמה אפשרויות בעתיד? ובכן, הדרך המקובלת ביותר לממש את תמריצי תמ”א 38 ראשון לציון ובשאר הארץ, היא על ידי איתור של קבלן בנייה, אשר יבצע עבורנו את עבודות השיפוץ במבנה. למעשה, ניתן לממן את פרויקט הבנייה בכוחות עצמנו, כאשר זה מתאפשר, על ידי ניהול מגבית מדיירי הבנייה ותשלום ישירות לקבלן ביצוע, יחד עם זאת, מדובר בניהול של פרויקט מורכב, וכן ניתן להרוויח בדרכים אחרות ופשוטות יותר מתמריצי תמ”א 38 ראשון לציון, אודותם נרחיב, ומדובר באפשרות של העברת הזכויות לבניית תוספות בנייה במבנה הקיים אל הקבלן המבצע, בתמורה לביצוע עבודת החיזוק, ושיפור המבנה. תמא 38 מבוססת על מתן זכויות בניה תמורת שיפוץ הבניין.

העברת זכויות תמ”א 38 ראשון לציון אל קבלן המבצע היא עניין מורכב, הדורש התייחסות רבה ובחינה מעמיקה של הזכויות ושוויין מול התמורה המתקבלת מהקבלן. לשם היצוע חוזה תקין ומיטיב עם הדיירים, כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין הבקיא ומתמצא היטב במרכיבי תמ”א 38 ראשון לציון ובכלל, בכדי שזה יוכל למצות את ההסכם מול הקבלן באופן המיטבי, ולוודא כי התמורה אותה מקבלים דיירי הבניין מהקבלן כנגד העברת הזכויות והתמריצים של תמ”א 38 ראשון לציון לידיו, שוות ערך לנכסים להם יזכה כתוצאה מבניית התוספות.

תמ”א 38 ראשון לציון וכלל המדינה, מאפשרת לתושבי המדינה ליהנות מתמריצים הכוללים אישור תוספות בנייה במבנים הקיימים, כאשר אלו באות לידי ביטוי על ידי סגירה של קומת עמודים ובניית יחידות דיור נוספות במבנה, או בנייה של קומה נוספת בקומת הגג של המבנה. את יחידות הדיור האלו, ניתן לממש בכדי לממן את עלויות הפרויקט. יחד עם זאת, כפי שהוזכר לעיל, הנוהג המקובל ביותר, הוא להעביר את הזכויות על תוספות הבנייה המוצעות על ידי תמ”א 38 ראשון לציון ובכלל, אל קבלן בנייה, כאשר זה בתמורה יממן את עלויות חיזוק המבנה, ויבצע עבודות נוספות לרווחת הדיירים. תוספות אלו כוללות בין היתר ובהתאם לערכן של יחידות הדיור העתידיות, הרחבת יחידות הדיור הקיימות, שיפוץ חזית המבנה וסביבתו, שיפוץ הלובי וחדר המדרגות, התקנת מעלית ועוד.

מומלץ לדיירים לפנות לעורך דין תמ”א 38 לפני שהם מתקשים עם יזם.

קבעו עוד היום פגישה עם עורך דין המתמחה בסעיפיה של תמ”א 38 בכדי לבחון את האפשרות לממש את תמריציה במבנה שלכם, בכדי להשביח את ערכן של יחידות הדיור שברשותכם, וליהנות משיפור משמעותי של מראה הבניין ותוכו.