טיפים לבחירת יזם

ניתן לאתר יזם לצורך ביצוע פרויקט על פי תמ”א 38 במספר דרכים. הדרך הקלה והמהירה יותר עבור דיירי הבניין, אך פחות כדאית מבחינת התמורה אותה ניתן להשיג במסגרת הפרויקט, היא לפנות ליזם או לחילופין להיעתר להצעתו של יזם אשר איתר את הבניין כמתאים לביצוע פרויקט.

בדרך זו נותנים ליזם הנבחר להוביל את התהליך, כולל קבלת ייעוץ מצדו בעניין הצדדים הטכניים והתכנוניים של הפרויקט. דרך זו היא אמנם קלה ומהירה יותר, שכן כל הבדיקות מבוצעות על ידי היזם ובעלי הדירות אינם נדרשים לעשייה כלשהי, אך הואיל והיזם בדרך פעולה זו אינו מצוי בתחרות כלשהי מול יזמים אחרים, הצעתו תהיה ככל הנראה פחות טובה ממה שניתן היה להשיג, הן ברמת המפרט הטכני, ההרחבות הפוטנציאליות לדירות הקיימות, והן בכל הנוגע לסוגיות המסחריות והמשפטיות של העסקה (בטוחות, אחריות, לוחות זמנים וסוגיות רבות נוספות). 

דרך חליפית ומומלצת על ידינו היא לערוך מכרז, פתוח או סגור (פתוח = פנייה לקבלת הצעות באמצעות מודעה בעיתון; סגור = פנייה ישירה למספר יזמים), ולקבל הצעות ממספר יזמים. בדרך זו, הואיל והיזמים יודעים שהם מתחרים על ביצוע הפרויקט מול יזמים נוספים, ניתן למקסם את הזכויות וההטבות להן זכאים בעלי הדירות.

החיסרון לכאורה בדרך פעולה זו הוא שעל מנת למצות את הפוטנציאל בקיום המכרז, יש לגבש נציגות בעלי דירות אשר תאתר בסיוע עורך הדין של בעלי הדירות יזמים, תיפגש עמם, תקבל ותמיין הצעות וכ’. לשם כך על הנציגות הנבחרת גם להיות בקיאה בעקרונות התמ”א וביתרונות הגלומים בה. גיבוש נציגות שכזו (אשר פועלת עבור כלל בעלי הדירות ללא תשלום) וביצוע הפעולות המפורטות לעיל, בבניין משותף שבו ממילא בעלי הדירות אינם תמיד מסתדרים זה עם זה,  הם לעתים קשים מאוד ליישום. כמו בכל תחום הדורש ידע וניסיון ספציפיים, מומלץ לנהל ולבצע את הליך בחירת היזם תוך הסתייעות בעורך דין מומחה ובעל ניסיון מוכח לתחום תמ”א 38.   

פופאפ קורונה